Šunų klubo ir alkūnės sąnarių displazija

 • Kas yra HIP ( klubo sąnarių ) displazija

    Šunų klubo sąnarių displazija ( toliau displazija ) – tai kompleksas susirgimų, kurių pasekoje klubo sąnaryje atsiranda juos formuojančių kaulų ir sąnarių paviršių anatominis defektas. Dėl to gali kilti potencialus pavojus užpakalinių galūnių judėjimo funkcijai. Tai yra paveldimas poligeninis susirgimas, kurio išsivystimą įtakoja daugelis faktorių, pagrindiniai-greitas augimas ir gyvūno viršsvoris ( dažniausia dėl peršėrimo) augimo periode. Kliniškai displazija dažniausia pasireiškia 4-10 mėn. šuniukams arba pagyvenusiems šunims. Dažniausia displazija yra stambių veislių šunų problema. Mažiaveisliams šunims displazija kliniškai nepasireiškia. Dažniausia pasitaikantys šio susirgimo simptomai tai gyvūno aktivumo sumažejimas, spontaniškai atsirandantis šlubavimas, gyvūnas pradeda sunkiai keltis, pasyviai judinant klubo sąnarį atsiranda skausmingumas. Tokiais atvejais reikia skubiai kreiptis į veterinarijos gydytoją ir konsultuotis dėl galimo displazijos susirgimo.Ypač tai turėtų jaudinti jaunų šunų šeimininkus dėl to jog savalaikio veterinarijos gydytojo patarimų ir gydimo dėka galima išvengti sunkių displazijos formų išsivystimo.

 •  Nuo genotipo nepriklausantys faktoriai, įtakojantys HIP displazijos įsivystymą
 1. Viršsvoris šuniuko augimo periodu iki 8-10 mėn.
 2. Maitinimas prastos kokybės arba nepilnaverčiais pašarais.
 3. Padidintas, netinkamai pritaikytas fizinis krūvis pratimų metu.
 •  HIP ir ED displazijos ekspertizė

Kas tai yra ...? HIP ( klubo sąnarių ) ir ED ( alkūnės sąnarių ) ekspertizė, tai pagal FCI standartus ir reikalavimus atliekamas rentgenologinis aukščiau minėtų sąnarių tyrimas ir jų vertinimas atitinkamai nustatytiems reikalavimams.

Kokiems šunims atliekama HIP ir ED displazijos ekspertizė ? Ekspertizė atliekama veisliniams šunims, kuriuos planuojama nauduoti veisimui. Šunų, kuriems būtina ši ekspertizė veislių sąrašą nustato LKD ( Lietuvos Kinologų Draugijos ) veisimo nuostatai. Taip pat ekspertizė gali būti atlikta kitų veislių šunims, pagal veisėjo prašymą ir tais atvejais jeigu tokia ekspertizė nėra būtina, pagal LKD šūnų veisimo nuostatus.

Nuo kada galima atlikti šuniui HIP ir ED displazijos ekspertizė? Daugelių veislių šunims ekspertizę galima atlikti nuo 12 mėn. amžiaus, tačiau gigantiškų veislių šunims ekspertizė atliekama nuo 18 mėn. amžiaus.

Kas ir kur Lietuvoje atlieka HIP ir ED displazijos ekspertizę...? Ekspertizę atlieka pagal FCI reikalavimus LKD pripažinti veterinarijos gydytojai – ekspertai: Juozas Kvalkauskas - Lietuvos veterinarijos akademijos Dr. L.Kreučeliūno smulkių gyvūnų klininka, Kaunas ir Jakov Šengaut, Jolanta Šiškienė – Jakovo veterinarijos centras, Vilnius.

Vertinimo rezultatai

HIP ( klubo sąnarių ) displazijos vertinimas:

 1. A – Klubo sąnarių displazijos nėra
 2. B – Beveik normalūs klubo sąnariai
 3. C – Lengva klubo sąnarių displazija
 4. D – Vidutinė klubo sąnarių displazija
 5. E – Sunki klubo sąnarių displazija

ED ( alkūnės sanario ) displazijos vertinimas:

 1. 0 – Alkūnės displazijos nėra
 2. 1 – Lengva osteoartrozė
 3. 2 – Vidutinio laipsnio osteoartrozė
 4. 3 – Sunki osteoartrozė

Ekspertizės rezultatų paskelbimas, rezultatų apskundimo tvarka. Atlikus ekspertizę gyvūno savininkui išduodamas sertifikatas liudijantis apie atliktos ekspertizės rezultatus, taip pat minėto sertifikato kopija pateikiama LKD. Tyrimo rezultatai, rentgenogramos ir kita su ekspertize susijusi medžiaga, gali būti naudojama moksliniams tikslams. Publikuojant duomenų statistiką arba rentgenogramas nėra nurodomi konkretūs gyvūno arba jo savininko duomenys, ši informacija prieinama tik LKD įgaliotiems atstovams, gyvūno savininkui arba jo įgaliotiems asmenims. Ekspertizės rezultatų apskundimo procedūra nustatyta FCI taisyklėmis. Dėl ekspertizės rezultatų apskundimo gyvūno savininkas turi kreiptis į LKD ( Lietuvos Kinologų Draugija ). Dažniausia ekspertizės rezultatams patvirtinti arba paneigti rentgenogramos būna siunčiamos FCI tyrimų komitetui, kur šias rentgenogramas įvertina kitų šalių ekspertai.

Pasiūlymas : Nepirkite gyvūnų be veislės dokumentų. Veislės dokumentai neapsaugo nuo genetinių susirgimų galimybių, tačiau daug kartų sumažina riziką su jais susidurti.

 

Šio straipsnio originalas Jakovo veterinarijos centro tinklapyje.

 

Rašykite alabai.mama@gmail.com | Tel: +370 687 68105 | Utalina, Kazlų Rūdos sav., Lietuva

Alabai.info © Visos teisės saugomos. Sprendimas INFOFACE